Sucha skóra. Jak ją pielęgnować i oczyszczać?
Sucha skóra. Jak ją pielęgnować i oczyszczać? Masz suchą skórę? Nie martw się! Jeżeli zapewnisz jej odpowiednią pielęgnację i unikniesz
Kąpiel noworodka, zwłaszcza ta pierwsza, wywołuje u rodziców ogromny stres. Na szczęście po paru razach okazuje się, że nie jest to takie trudne, a strach ma jedynie wielkie oczy. W artykule dowiesz się jak prawidłowo kąpać noworodka, dzięki czemu mycie maluszka szybko stanie się ulubionym zajęciem pełnym zabawy i przyjemności.
Pierwsza kąpiel noworodka wywołuje bardzo wiele emocji. Dla świeżo upieczonych rodziców, to jeden z największych egzaminów. Przed kąpielą w głowie pojawia się w końcu wiele pytań, między innymi: Jak trzymać noworodka? Czy moczyć pępek? Jak często kąpać?
W artykule odpowiemy na te i inne kwestie oraz pomożemy Ci skompletować kąpielowe akcesoria. Stres przed pierwszą kąpielą noworodka będzie o wiele mniejszy, jeśli odpowiednio przygotujesz się i będziesz miała w zanadrzu potrzebne przybory. Pamiętaj także o zaufaniu do siebie i partnera – jesteście w tym wyzwaniu razem i z pewnością wspólnie, krok po kroku, wykąpiecie Waszego malucha bez większych problemów. Nie krępuj się także, aby zapytać o poradę doświadczone osoby lub nawet poprosić ich o asystę przy pierwszej kąpieli noworodka. Maluszek wyczuwa Twoje emocje – jeśli Ty będziesz spokojna, on również.
Drugą ważną sprawą jest fakt, że pierwsza kąpiel noworodka nie musi odbyć się w szpitalu – od kilku lat coraz popularniejszy jest trend, w myśl którego kąpiel noworodka wykonuje się w domu, dopiero kilka lub kilkanaście dni po urodzeniu. Argumentem za, jest znajdująca się na skórze dziecka maź płodowa, która tworzy warstwę ochronną. Z drugiej strony jednak, na ciele dziecka oprócz mazi znajdują się także niekorzystnie wpływające drobnoustroje. Decyzja o terminie pierwszej kąpieli jest więc kwestią indywidualną i najlepiej skonsultować ją ze swoim lekarzem.
Odpowiedź jest bardzo prosta – w zależności od potrzeb. Obecnie odchodzi się od zasady, w której kąpiel noworodka odbywa się zawsze o tej samej porze oraz z taką samą częstotliwością. Zdecydowanie lepiej jest obserwować swoje dziecko i dostosować porę kąpieli oraz jej cykliczność do indywidualnych kryteriów.
Na co więc patrzeć? Przede wszystkim na porę roku, temperaturę powietrza, pocenie się dziecka, ulewanie oraz to czy maluszek w ogóle kąpiel lubi. Jeśli tak, możesz kąpać go nawet codziennie, ale jeśli jest to dla niego stres (a co za tym idzie – również dla Was), to być może warto zmniejszyć na początku częstotliwość i kąpać malca co drugi dzień.
Jeżeli zdecydujesz się na kąpiel noworodka co drugi dzień lub rzadziej, pamiętaj jednak o higienie zastępczej każdego dnia, czyli o przemywaniu okolic intymnych, na przykład zwilżonym kawałkiem gazy.
Jeśli mamy już ustaloną częstotliwość, pora odpowiedzieć na pytanie kiedy kąpać noworodka? Utarło się, że kąpiel dobrze wpływa na sen, dlatego rodzice bardzo często myją maleństwo tuż przed położeniem go do łóżeczka. Pamiętaj jednak, że to nie jest przymus. Jeśli maluszek już jest senny, kąpiel może go niepotrzebnie rozbudzić, co wywoła odwrotny od zamierzonego skutek. Kąpiel noworodka nie powinna odbywać się za to bezpośrednio po posiłku, ponieważ może wywołać to ulewanie. Nie kąp maluszka także tuż przed jedzeniem, gdyż już rozdrażniony, może źle reagować na kolejny stres.
Najważniejszą sprawą jest jednak to, abyś razem z partnerem nie stresowała się, jeśli danego dnia nie uda Wam się wykąpać dziecka. Czasami zmęczenie, niespodziewana wizyta lub losowa sprawa pokrzyżują plany. Odpuszczenie kąpieli noworodka jednego dnia, nie wpłynie negatywnie na jego zdrowie.
Kąpiel noworodka powinna odbywać się w wodzie o 1-2 stopnie wyższej niż temperatura ciała maluszka. Za każdym razem sprawdzaj więc, czy woda ma około 37-38 stopni. Jak najlepiej sprawdzić temperaturę? Użyj termometru kąpielowego, a jeżeli go nie posiadasz, zamocz w wodzie swój łokieć (skóra na nim jest bardziej wrażliwa niż skóra na dłoni). Jeżeli odczuwasz przyjemne ciepło, woda ma właściwą temperaturę do kąpieli noworodka. Jeżeli maluch ma gorączkę, możesz wykąpać go w wodzie o 1-2 stopnie niższej niż temperatura ciała. Taka kąpiel przyniesie Twojemu dziecku ulgę.
Temperatura wody to jedno. Na przyjemne doznania noworodka wpływa też odpowiednia temperatura wnętrza. Optymalna temperatura pokoju, w którym będziesz kąpać maluszka to około 25 stopni – dzięki takim warunkom, noworodek nie zmarznie po opuszczeniu wanienki.
W kąpieli swojego niemowlaka powinnaś używać delikatnych, naturalnych kosmetyków. Hipoalergiczny, łagodny środek myjący skutecznie oczyści wrażliwą skórę dziecka, nie podrażniając jej, ani nie szczypiąc w oczy. Na zakupach szukaj więc produktów przeznaczonych do pielęgnacji skóry od 1. dnia życia dziecka. Najlepiej, aby były to emolienty, ponieważ ich głównym zadaniem jest stworzenie na skórze warstwy ochronnej, która zapobiega utracie wody. Kosmetyki na bazie emolientów również długotrwale nawilżają, natłuszczają i uelastyczniają skórę. Produktami zawierającymi emolienty są kosmetyki z linii Zaawansowana Ochrona Oilatum®, których możesz bezpiecznie używać od 1. dnia życia swojego maluszka.
W przypadku kosmetyków po kąpieli, zdania są podzielone. Jeśli zdecydujesz się nawilżać skórę dziecka kremem, przeanalizuj skład kosmetyku. Powinnaś wybrać produkt, który oprócz ochrony przed wysuszeniem, zapobiega podrażnieniom i redukuje uczucie swędzenia, co jest częstą przyczyną niepokoju u dziecka.
Kąpiel noworodka ma przede wszystkim spełniać funkcję higieniczną. Chcesz zadbać o maluszka i usunąć z jego wrażliwej skóry zanieczyszczenia? Pozostawienie ich na dłużej może niestety zmniejszyć skuteczność bariery, która chroni skórę maleństwa przed środowiskiem wewnętrznym. Słabsza bariera to zwiększone ryzyko podrażnień.
Niestety, użycie samej wody jest niewystarczające! Kąpiele w wodzie, szczególnie twardej lub chlorowanej oprócz niedostatecznego mycia, mogą również wysuszać skórę. Co więc robić, aby kąpiel noworodka nawilżała, a nie wysuszała? Idealnym środkiem myjącym jest Emulsja do kąpieli Oilatum®, która dodatkowo chroni skórę dziecka przed wysuszeniem i negatywnym wpływem czynników drażniących. Postać emulsji zapewnia maluszkowi mleczną kąpiel, która przynosi natychmiastową ulgę suchej i podrażnionej skórze. Oprócz tego, emulsja łagodzi uczucie swędzenia, dzięki czemu poprawia dziecku nastrój. Z kolei hipoalergiczna formuła minimalizuje ryzyko powstania alergii. Najważniejszą zaletą jest jednak fakt, że emulsja nie wymaga stosowania dodatkowych środków myjących i nawilżających, co da Ci więcej czasu na przytulanie i usypianie malucha. Jeśli jednak Twoje dziecko ma wyjątkowo suchą skórę lub cierpi na AZS, możesz po kąpieli użyć kremu Oilatum®, który szybko i skutecznie poprawia poziom nawilżenia skóry.
Podczas kąpieli noworodka warto mieć zawsze pod ręką wszystkie potrzebne akcesoria. Kąpanie nie powinno trwać zbyt długo, ponieważ mała ilość wody w wanience bardzo szybko stygnie. To powoduje ryzyko wyziębienia maluszka. Oprócz tego, zbyt długi kontakt z wodą może też wysuszać delikatną skórę dziecka, dlatego staraj się wcześniej przygotować przybory, aby nie szukać ich w trakcie kąpieli.
Bardzo ważnym pytaniem jest też: Gdzie powinna odbywać się kąpiel noworodka? Rodzicom wydaje się, że łazienka jest oczywistym wyborem, jednak niekoniecznie musi tak być. Miejsce do kąpieli noworodka powinno przede wszystkim dawać maluszkowi komfort, a rodzicom swobodę ruchów. Wybierz miejsce, które będzie przestronne (zmieści się tam przewijak, akcesoria, będziecie mogli wygodnie umyć malca) oraz odpowiednio oświetlone (nie powinno być zbyt intensywne). Jeżeli kąpiesz dziecko w wanience, podłoże powinno być stabilne, aby nie prowokować niechcianych sytuacji.
W przypadku kąpieli noworodka w wanience lub bez niej, przemyślcie to, w jaki sposób będzie Wam najwygodniej myć dziecko. Kąpanie dziecka w wannie wiąże się z ciągłym pochylaniem, co wywołuje dyskomfort. Z kolei położenie wanienki na mało stabilnym blacie nie jest za to rozsądnym rozwiązaniem. Możesz przemyśleć specjalne, rozkładane stelaże do wanienek lub po prostu położyć ją na podłodze. Przemyślcie możliwości Waszego mieszkania i zdecydujcie, która opcja jest dla Was najlepsza.
Sucha skóra. Jak ją pielęgnować i oczyszczać?
Sucha skóra. Jak ją pielęgnować i oczyszczać? Masz suchą skórę? Nie martw się! Jeżeli zapewnisz jej odpowiednią pielęgnację i unikniesz
Podrażniona skóra dziecka. Jak szybko załagodzić podrażnienia i chronić wrażliwą skórę?
Podrażniona skóra dziecka. Jak szybko załagodzić podrażnienia i chronić wrażliwą skórę? Delikatna skóra dziecka wymaga szczególnej
Uporczywy świąd – o czym świadczy swędzenie skóry i co robić, aby zmniejszyć dyskomfort?
Uporczywy świąd – o czym świadczy swędzenie skóry i co robić, aby zmniejszyć dyskomfort? Swędzenie może być wynikiem
Dlaczego warto stosować specjalistyczne produkty do pielęgnacji skóry dziecka?
Dlaczego warto stosować specjalistyczne produkty do pielęgnacji skóry dziecka? Skóra niemowląt i dzieci jest bardziej delikatna oraz wrażliwa
AZS czyli atopowe zapalenie skóry
AZS czyli atopowe zapalenie skóry Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przewlekłą, nawrotową, zapalną chorobą skóry,